V tomto článku sa povenujeme v stručnosti pôžičkám. Sú finančnou službou poskytovanou bankovými alebo nebankovými spoločnosťami. Každá z týchto spoločností si určuje vlastné podmienky, ktoré však musia byť v súlade so súčasnými zákonmi a normami. Na základe splnenia potrebných požiadaviek udeľuje Národná banka Slovenska licenciu všetkým spoločnostiam, ktoré vyhoveli. Zoznam všetkých licencovaných spoločností si môžete nájsť aj na internet, na stránka nbs.sk.
Každý, kto vám pôžičku poskytne, sa nazýva poskytovateľ. Vy, ako osoba, ktorej bola poskytnutá, sa stávate dlžníkom. V tejto súvislosti sa môžete zmieniť aj o dobe splatnosti, čo je doba, dokedy najneskôr má byť, alebo jedna splátka z nej, splatená. Splácanie je navýšené o úrokovú sadzbu, čo je pôvodne číslo uvedené v percentách a jeho výška sa mení podľa toho, od koho a o aký typ požiadate. Úrokovú sadzbu zahŕňa aj číslo RPMN (ročná percentuálna miera nákladov), ale býva o čosi vyššie než úrok, pretože obsahuje aj iné poplatky s ňou spojené.
Akú spoločnosť si vybrať?
Seriózne uvažujete nad tým, že by ste si požiadali o peniaze, ale neviete, pre koho sa rozhodnúť? Všetkých licencovaných bankových aj nebankových poskytovateľov pôžičky nájdete aj na internetovej stránke, ktorá vám, okrem iného, ponúka všetky typy. Nie je to úžasné, nájsť všetko na jednom mieste? Nemusíte odpovedať. Je.
Ak váhate nad tým, či veriť skôr preferovanejším bankovým spoločnostiam alebo vyskúšať nebankové spoločnosti, uvedomte si, že ak sa obrátite na licencované spoločnosti, nič neriskujete (v prípade, že rešpektujete zmluvné podmienky). Faktom je, že nebankové spoločnosti sa svojimi ponukami výrazne približujú bankovým spoločnostiam a dokonca je možné nebankové pôžičky získať za jednoduchších podmienok, než by to bolo v bankách. Môžete natrafiť napríklad na nebankové pôžičky bez dokladovania príjmu, bez registra, pre nezamestnaných a mnoho ďalších. Úrokovou sadzbou sú stále najvýhodnejšie bankové pôžičky, avšak aj niektoré nebankové poskytujú akcie v podobe úplného odpustenia úroku (pri nižších čiastkach) alebo pri vyšších sumách poskytnú úrok pod 10%. Nebankové vám dokážu poskytnúť maximálne 100 000 eur, zatiaľ čo pri bankových spoločnostiach môžete žiadať o oveľa vyššie sumy. Poďme si konkretizovať jednotlivé typy.
Ponúkané pôžičky
Podľa toho, čo vo vašej súčasnej situácii potrebujete, si môžete spomedzi rôznych typov vybrať z týchto:
Pôžičky ihneď patria medzi nebankové. Môžete s nimi požiadať až do 500 eur, pričom na splácania budete mať 3 mesiace. Iné spoločnosti poskytujú sumy do 350 eur, no s nižšou dobou splatnosti, ktorá sa pohybuje v intervale niekoľkých dní. Patria medzi najpokrokovejšie pôžičky, pretože vám môžu byť doručené na účet už do 10 minút po schválení. Najdlhšia doba vybavovania je 24 hodín, preto ju nazývame aj pôžičkou do 24 hodín. Hoci patria medzi nebankové, niektorí poskytovatelia ponúkajú akciu vo forme odpustenia úroku. Sú dostupné vo variante bez dokladovania príjmu, bez registra, pred výplatou, pre nezamestnaných, bezúčelové či bez ručenia nehnuteľnosťou.
Rýchle patria medzi bankové, aj nebankové pôžičky a ich vybavovanie trvá väčšinou 7 dní. Nebankové spoločnosti vám poskytnú do výšky až 6 000 eur, bankoví poskytovatelia poskytujú takouto rýchlosťou nižšie sumy. Treba počítať s tým, že s vyššou sumou môžu požadovať dokladovanie príjmu, potvrdenie zamestnávateľa, prípadne môžu nazerať do registra dlžníkov. Čo sa týka doby splatnosti, môžete si vybrať až 84 mesiacov splácania.
Klasické sú veľmi žiadanými, pretože sú určené na komplikovanejšie, finančne náročnejšie, no zároveň veľmi využívané účely (stavba alebo oprava domu, začiatok podnikateľskej činnosti…). Po splnení podmienok môžu poskytnúť aj stotisícové sumy. Nebankové však poskytujú maximálne 100 000 eur. Doba splatnosti presahuje aj niekoľko desiatok rokov, maximálne však 30. Vyššie sumy si vyžadujú náročnejšie podmienky (pokiaľ nežiadate o špeciálnu pôžičku). Poskytovatelia väčšinou požadujú ručenie nehnuteľnosťou, čistý register dlžníkov, trvalý príjem resp. zamestnanie… Ak sme sa zmienili o špeciálnej, máme na mysli americkú pôžičku.
Americká pôžička patrí medzi nebankové. Hovoríme o nej, že je špeciálna, pretože ponúka vysoké sumy žiadateľom bez toho, aby museli dokladovať príjem. Schválená je dokonca aj niektorým dlžníkom v registri dlžníkom, no povinnosti založiť nehnuteľnosť sa vyhnúť nedá.
Medzi klasické zaraďujeme aj refinancovanie úveru. Refinancovanie úveru je služba bankových a nebankových spoločností, ktorá má za cieľ splatiť všetky už existujúce úvery jednotlivca s tým, že mu to pomôže hlavne po finančnej stránke. Väčšinou je refinancovanie úveru spojené s lepším úrokom, s lepšou dobou splatnosti, s lepšími splátkami a s inými výhodnejšími podmienkami.
Ak máte isté problémy, ktoré by mohli ovplyvniť vašu žiadosť, môžete jednotlivé pôžičky hľadať priamo podľa vašich kritérií. Nájsť môžete napríklad:
– bez dokladovania príjmu, ktoré patria medzi nebankové. Vhodné sú pre nezamestnaných, pre žiadateľov s nízkym príjmom, pre živnostníkov, prípadne pre žiadateľov s tajnými príjmami
– bez registra sú opäť nebankové pôžičky, ktoré sú záchranným kolesom pre tých žiadateľov, ktorí majú zápis v registri dlžníkov, do ktorého sa dostali v dôsledku nesplácania resp. neskorého splácania predchádzajúcich úverov. Tento register je dostupný všetkým licencovaným spoločnostiam, ktoré poskytujú financie. Výhodou môže byť, že súčasnosti je na trhu viacero registrov, a niektoré spoločnosti nazerajú len do špeciálnych, nie do všetkých.
– pred výplatou sú dostupné v bankových aj nebankových spoločnostiach. Potrebné je mať stále zamestnanie a splácajú sa väčšinou v deň príchodu výplaty.
– pre nezamestnaných sú stále na vzostupe a v súčasnosti sú na trhu minimálne 4 spoločnosti, ktoré poskytujú tento typ. Sú vhodné aj pre ženy na materskej, dôchodcov, živnostníkov, či študentov.
– bezúčelové sú k dispozícii v oboch typov spoločností. Väčšinou poskytujú nižšie sumy. Bezúčelové pôžičky môžete minúť na čokoľvek.
– bez ručenia nehnuteľnosťou sú väčšinou s nižšou poskytovanou sumou. Neseriózne spoločnosti môžu žiadať ručiť nehnuteľnosťou aj pri nižších sumách. Ak sa vám podmienky niektorých spoločností zdajú nemiestne, radšej sa im vyhnite a obráťte sa na licencovanú bankovú alebo nebankovú spoločnosť.
Výhodnosť vám pomôže určiť aj úverová kalkulačka, ktorá sa nachádza aj na stránke, prípadne na stránke jednotlivých poskytovateľov.
Sms, online, telefonické alebo osobné požiadanie?
Ak ste sa rozhodli požiadať o pôžičku, ale neviete aký spôsob požiadania si zvoliť, toto sú ponúkané 4 spôsoby:
Sms sú vybavené cez mobilný telefón, o ktoré môžete požiadať kedykoľvek a kdekoľvek, kde máte telefonický signál. Vybavovací proces prebieha 4 dni. Niektorí poskytovatelia si účtujú vyššie poplatky za sprostredkovanie sms pôžičky.
Online sú rešpektujúce vašu osobnosť, vašu anonymitu a opäť o nich môžete požiadať hocikedy a hocikde. Nepotrebujete kredit, len prístup na internet. Žiadosť je vypísaná do niekoľkých minút a sprostredkovatelia sa snažia odpovedať čo najrýchlejšie. Niektoré sú vybavené a odoslané do 10 minút!
Telefonické patria k rýchlemu požiadaniu, pretože voláte priamo pracovníkovi danej spoločnosti a ten vám môže niekedy aj hneď povedať, či máte šancu, aby vám žiadosť bola schválená, alebo nie. Pracovníci takto môžu priamo odpovedať na vaše otázky a odpovedať vám čestne a bez zavádzania.
Osobné požiadanie je klasická metóda požiadania. Týka sa hlavne bankových spoločností, pretože nebankové spoločnosti väčšinou pobočky nemajú. Pri osobných žiadostiach treba väčšinou dokladovať viacero vecí, no na druhej strane môžete vyučiť priamy osobný kontakt a pozisťovať si všetko, aby ste po podpísaní zmluvy neboli prekvapený.
Pôžičky sú podrobnejšie spracované aj na tejto anglickej stránke.